Günümüzde Mobil Web Tasarımı

Artık günümüzde kullanılan mobil cihazlar ın gelişme hızına ayak uydurmak gittikçe zorlaşmaktadır. Mobil cihazlar gelişiyor, mobil cihazlardaki bu gelişmeye paralel sunulan data hızı gelişiyor. Sonuçta internet Mobil Dünya ya doğru hızla ilerliyor.

Günümüzde dünyada yaklaşık 5.9 milyar mobil telefon kullanıcısına her dakika binlercesinin eklendiğini biliyoruz. Bu mobil kullanıcılarının %20 si (1.2 milyardan fazlası) Internete bu mobil telefonlarını kullanarak girmektedirler. İşte bu nedenle mobile web browsing geleceğin en temel Internet platformu sayılabilir.

Yine aynı araştırmaya göre yüksek mobil internet kullanımının nedeni olarak ise, artacak mobil cihaz sayısı ve kullanıcıların çevrimiçi müzik ve video sitelerine olan alışkanlığı gösteriliyor.Artık çok sık kullandığınız sitelerin mobil özellikli sürümlerini, mobil web siteleri’ni – Google, Yahoo, Facebook, Twitter ve Mobil Web Sitesi bulmak çok kolay.

Sizler de web sitenizi Mobil Hayat’a uyumlu hale getirin ve Mobil Web Siteleri ile siz de geleceğin teknolojisini şimdiden yakalayın…

Neden mobil web tasarım önemli?

Artık süper akıllı cihazlar ile mobil yaşam (mobil hayat) sürmeye başladık.Son yıllarda okur sayısının hızla düşerek dergi ve gazetelerin yerini tablet bilgisayarlar ve mobil cihazlar aldı. Kısacası teknoloji artık cebimizde.

Mobil Web Sitesi Tasarımında Göz Önüne Alınması Gereken Nelerdir?

Mobil web sitesi maksimum uyumluluğun sağlanması için mutlaka CSS kullanmalıdır, tablo kullanılmamalıdır.Eğer web siteniz XML veya XHTML ise işiniz kolay. (UTF-8).Farklı mobil cihazların farklı ekran büyüklüklerini göz önünde tutmalısınız.Mobil web sitesi kullanıcıları için en önemli bilgileri yine site aramaları ve navigasyon için ön sayfada tutmayı unutmayınız. Mobil web sitesinin tasarımını doğrudan kullanıcılarınız için tasarlamalısınız, unutmayın ki burada en önemli konu zamandır. Mobil web sitesi tasarımını parmaklara göre yapmalısınız. Kliklenecek hedeflerin büyüklüğü minimum 30-40 pixel büyüklüğünde olmalıdır. Kolay kliklenme için elementler arasında whitespace kullanmanız tavsiye edir. Download zamanını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Arka plan resimlerinden uzak durun. Farklı ışık ortamlarında mobil web sitesinin net okunmasına engel olabilirler. İkonlar gibi daha küçük resimleri tek bir dosya içinde tutun ve sayfa üstünde yönlendirmesinde CSS kullanın. Bu şekilde mobil cihazınızın yapacağı HTTP isteklerini azaltmış olursunuz. Son olarak resimlerin boyutlarını ve javascriptleri azaltın.Bir mobil cihaz üzerinde form kullanmak zor olabilir. Giriş için yazı yazmak zaman kaybıdır, bu nedenle kullanıcının kolaylıkla seçebileceği bir yapı kullanmak yerinde olur. Bir form doldurmak için çok sayıda ekranın geçmesi de bu sayede önlenmiş olur. Formların etiketleri, yer kazanmak için sol taraf yerine üstte yer almalıdır.